آرایشی و زیبایی, سبک زندگی, سلامت پوست, مجله داروکاو, مراقبت و سلامتی

ورزش و سلامت پوست

حتماً تا به حال به این نکته پی برده اید که در طراف ما، آن دسته از افرادی که سال ها به طور منظم ورزش می کنند. و به تغذیه خود توجه دارند نه تنها بدنی چابک تر از هم‌سن و سالان خود دارند. بلکه صورت آن ها نیز بسیار سالم تر و با طراوت تر به نظر می آید. ورزش جدا از نتایج مفیدی که بر اندام و عضلات بدن ما دارد، در بهبود ظاهر پوست صورت و کاهش علائم پیری نیز بی تأثیر نیست. برای مثال ورزش ایروبیک باعث افزایش سطح پروتئین اینترلوکین-۱۵ می شود. این اتفاق همانند محرکی جهت سنتز در میتوکندری سلول های پوستی عمل میکند. عواملی نظیر افزایش سن، آلودگی هوا و قرار گیری در معرض تابش مستقیم نور خورشید باعث آسیب میتوکندری می شوند.ورزش و سلامت پوست

ورزش و جوانسازی پوست صورت

تمرینات کاردیو (هوازی) همانند ورزش ایروبیک به تقویت لایه دِرم پوست، لایه ای که در زیر اپیدرم (سطح خارجی پوست) قرار دارد، کمک بسیاری می کند.

در یکی از مطالعات اخیر، از تعدادی بانوان میانسال درخواست شد که در آزمایشی ۱۶ هفته ای شرکت کنند. در این بررسی، نیمی از شرکت کنندگان موظف به انجام یک فعالیت هوازی مشخص همانند دوچرخه سواری برای دو بار در هفته و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه بودند. به گروه دوم، تمرینات با وزنه برای مدت زمان مشابه داده شد. فعالیت آن ها از نوع تمرینات مقاومتی به شمار می آید.

محققان سلول های پوستی تمام شرکت کنندگان را قبل و بعد از پایان تحقیقات در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دادند. نتایج جالب از قرار زیر است.

هر دو نوع ورزش ها یعنی هم ورزش هوازی و هم مقاومتی سبب بهبود الاستیسیته پوست می شوند. الاستیسیته، خاصیت برگشت پذیری پوست به حالت اولیه پس از کشیدگی است. همچنین تقویت فعالیت ژن های تولید کننده کلاژن از دیگر نتایج یافت شده در هر دو گروه است.

از اینجا بخوانید: ورزش های هوازی و سلامت قلب

بهبود ماتریکس خارج سلولی لایه درم (ECM)، شبکه ای از کلاژن و فیبر های الاستیک. این شبکه با افزایش سن و عوامل مخرب دیگر نظیر تابش مستقیم نور خورشید رو به تخریب می روند، از دیگر اثرات تمرینات منظم هوازی و مقاومتی هستند.

از اینجا بخوانید: ۸ راهکار کاربردی برای جلوگیری از افتادگی پوست صورت

نتیجه ای مختص ورزشکاران مقاومتی

نقطه عطف نتایج از این مطالعه زمانی است که محققان متوجه تغییرات دیگری در شرکت کنندگان ورزش های مقاومتی شدند.

ضخامت لایه ی درم پوست در گروهی که موظف به انجام تمرینات با وزنه بودند، رو به افزایش رفته و تقویت یافته بود. این در حالی است که هیچ گونه تغییر در ضخامت لایه درم  پوست گروه دوم، مشاهده نگشت.

افزایش ضخامت لایه درم پوست که از اثرات آن می توان به کاهش افتادگی صورت، مقاومت در برابر تشکیل لک ها و همچنین ایجاد ظاهری جوانتر و شاداب تر در فرد اشاره کرد.

کلام آخر

متخصصان پوست توصیه می کنند جهت بهره مندی از حداکثر فواید تمرینات ورزشی جهت داشتن پوستی جوانتر، هر دو نوع ورزش های مقاومتی و ورزش های هوازی نظیر ایروبیک را در برنامه تمرینات هفتگی خود قرار دهید.

فراموش نکنید که ورزش به تنهایی جایگزین مراقبت های پوستی نمی باشد. در کنار فعالیت بدنی خود باید مراقبت های لازم و متناسب با نوع پوستتان را در نظر داشته باشید. همچنین فاکتور های مخرب سد دفاعی پوست همچون تابش مستقیم نور خورشید، سیگار، استعمال دخانیات و غذاهای فست فود و فرآوری شده را به حداقل برسانید.

ورزش و سلامت پوست

ازاینجا بخوانید: علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و تغذیه

ازاینجا بخوانید: محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته (AGEs) و مضرات

منبع: برگرفته از لینک منبع

داروخانه شبانه روزی مهشاد | داروکاو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *