مجله داروکاو, مراقبت و سلامتی

ملاتونین و تنظیم خواب شبانه | داروخانه شبانه روزی مهشاد

دارو کاو / فروشگاه اینترنتی داروخانه شبانه روزی مهشاد 

دارو کاو / فروشگاه اینترنتی داروخانه شبانه روزی مهشاد

ملاتونین، هورمونی طبیعی

ملاتونین هورمونی است که به طور طبیعی در بدن ترشح میشود و چرخه خواب و بیداری یا به عبارتی ساعت بیولوژیکی بدن ما را تنظیم می کند. بطور تقریبی روزانه در بدن اکثر افراد میزان کافی از این هورمون برای فراهم آوردن خوابی راحت ترشح می شود. سطح ملاتونین در روز و روشنایی هوا کاهش پیدا کرده و در حدود دو ساعت قبل از خواب، زمانی که هوا رو به تاریکی می رود، افزایش می یابد.

 

راهکارهایی طبیعی برای افزایش سطح ملاتونین در بدن

سعی کنید در ساعات نزدیک به خواب شبانه، نور محیط اطراف خود رو کاهش دهید. به علاوه استفاده از تلفن همراه، کامپیوتر و یا تبلت دراین زمان به علت نور آبی و سبز رنگ صفحه ی نمایش می تواند اثر ملاتونین را در بدن خنثی کند.

اگر قبل از خواب عادت به تماشای تلویزیون دارید، سعی کنید حداقل فاصله ۲ متری را با تلویزیون خود رعایت کنید.

قرار گرفتن در معرض آفتاب و نور طبیعی در طول روز میتواند به بدن کمک کند که در زمان مناسب تری هنگام شب شروع به ترشح این هورمون کند.

 

مکمل های خوراکی ملاتونین و بهبود اختلالات خواب

زمانی که کیفیت پایین خواب منجر به اختلال در عملکرد و یا خواب آلودگی مفرط شود، اختلال خواب وجود دارد. استفاده از ملاتونین خوراکی در بهبود علائم بی خوابی و همچنین جت لگ میتواند مؤثر واقع شود. قبل از مصرف این مکمل حتماً مشاوره لازم را با پزشک یا دکتر داروساز به عمل آورید.

چه زمان مصرف ملاتونین را باید متوقف کنیم؟

مقدار و زمان مصرف این مکمل باید توسط پزشک و یا مشاور دارویی برای شخص شما و مشکلی که با آن روبرو هستید تجویز شود. اما بطور کلی اگر بعد از یک الی دو هفته از مصرف، بهبودی در کیفیت خواب شبانه خود احساس نکردید و اختلالات خواب شما ادامه دار بود، مصرف آن را قطع کرده و موضوع را به اطلاع پزشک خود برسانید.

چه کسانی مجاز به استفاده از ملاتونین خوراکی نیستند؟

زنان باردار و ­­مادران شیرده، افراد دچار بیماری های تشنجی، خودایمنی و افسردگی مجاز به مصرف این مکمل نیستند.

به علاوه اگر دچار بیماری دیابت و یا فشار خون بالا هستید قبل از مصرف باید با پزشک خود مشورت کنید چرا که مصرف ملاتونین خوراکی همراه با سایر داروها در این بیماران ممکن است به بالارفتن فشار خون و یا افزایش سطح قند خون فرد منجر شود.

ملاتونین در چه غذاهای وجود دارد

خواب شبانه راحت / دارو کاو / فروشگاه اینترنتی داروخانه شبانه روزی مهشاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *